Dekosur gaat geschiedenis herschrijven; SPSB financier
Emancipate yourselves from mental slavery, none but ourselves can free our minds zingt een band voordat Sandew Hira, wetenschappelijk directeur van Dekosur, het podium opgaat. Redemption song is ook het lijflied van het instituut deelt hij mee. “Mental slavery bestaat,” stelt Hira. Een rij van sprekers, illustreert hoe 'koloniaal' een deel van de Surinaamse bevolking nog wel is. “Alles moet uit Holland komen, niets van ons is goed,” haalt onderwijsminister Lillian Ferrier als bijvoorbeeld aan. “Terwijl we zelf heel veel kunnen.”
Dekosur gaat met het herschrijven van de eigen geschiedenis vanuit verschillende perspectieven, trachten Suriname mentaal te dekoloniseren. De geschiedenis is tot nu door de toenmalige kolonisten weergegeven en nog steeds worden zaken op een eurocentrische manier benaderd, geeft Hira aan. “Is Columbus een ontdekkingsreiziger, of een boef en moordenaar? Zijn de 8 decembermoorden gewoon moorden of politiek geweld?” illustreert Hira de meerdere perspectieven waarmee gebeurtenissen beschreven kunnen worden.
“Laten we niet de fout maken om te zeggen dat dekolonisatie anti-Nederland is,” merkt ambassadeur Harvey Naarendorp op, die namens president Desi Bouterse de aanwezigen toesprak. Dekolonisatie is pro Suriname worden op een concrete manier.” Dekosur is ontstaan uit de visies van Melvin Linscheer, Gillmore Hoefdraad en de relatie met de Decolonial International Network (DIN) legt Hira uit. Van Linscheer is het initiatief gekomen om een oplossing te zoeken voor de problemen die de 8 decembermoorden hebben veroorzaakt. Van Hoefdraad het idee om een vervolg te schrijven op het boek Van Priari tot De Kom die tot 1940 de Surinaamse geschiedenis heeft beschreven, geeft Hira aan.
De Surinaamse geschiedenis professioneel vastleggen is een project waar de SPSB achter kan staan, deelt bankdirecteur Ginmardo Kromosoeto. “Op 1 januari bestaat de bank 140 jaar. Wij willen de samenleving iets aanbieden dat generaties meegaat,” geeft hij aan. “Het hoeft niet af te zijn, maar we hebben wel de ‘resources’ apart gezet om dat te doen.” Over hoeveel de bank gaat stoppen in Dekosur laat hij niets los. Hij houdt het op “voldoende om het uit te voeren.”
“Voor de komende drie jaar is het bedrag ongeveer SRD 200.000 per maand. Dat is voor een team van negen mensen, het organiseren van conferenties en andere activiteiten,’ antwoordt Hira op vragen van Starnieuws. “Het is een krap budget maar we moeten ermee werken.” Dekosur gaat naast de zes encyclopedieën die elk 1000 pagina's per stuk gaan beslaan, het boek Van Priarie tot De Kom heruitgeven. Dekosur rekent op steun van de samenleving. Niet perse financieel maar er zijn mensen die zeker heel veel weten over bepaalde gebeurtenissen of culturele activiteiten geeft Hira aan. Dekosur wil ook samenwerken met de Anton de Kom universiteit.
Dekosur heeft twee directeuren. Algemeen directeur is Moejinga Linga-Aboikoni. Het bestuur bestaat voorlopig uit twee personen. De voorzitter is Ellen Naarendorp, de secretaris en penningmeester is Stanley Sidoel. Er wordt naar vervanging gezocht voor Jan Soebhag die in februari is overleden. Hij was penningmeester.
René Gompers
Vandaag
Gisteren
- Bestuur OWMCP valt over uitlatingen vakbond
- VN waarschuwt voor recordhonger en groeiend menselijk leed
- Vreedzaam dient initiatiefwet in voor modernisering voedselwetgeving
- OM Nederland: Boete banken bepaald door ernst en omvang zaak
- Somohardjo: Parlement krijgt geen kans om te spreken over rechtsstaat
- Beslag van €5 miljoen komt vrij na schikking DSB in geldzendingzaak
- Banken betalen boetes in geldtransportzaak uit 2018
- Hakrin Bank treft schikking in geldzendingskwestie Nederland uit 2018
- Gewapende woningoverval op bejaarde vrouw in Verlengde Keizerstraat
- Golfstaten onder zware druk door oorlog met Iran: recessierisico groeit
- Parmessar: Verder overleg inzichten wetten rechterlijke macht
- Gajadien vraagt duidelijkheid over wijziging Raad van Toezicht Centrale Bank
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Kharg-eiland: Iran's 'onaanraakbare' olieslagader onder vuur
- Column: Zes plus partijen, vier wetten en veel zijden handschoenen
- DNA vraagt aandacht voor acute problemen rijstboeren in Nickerie
Eergisteren
- Paus Leo roept media op om het lijden van de oorlog te laten zien
- Baasaron lanceert ‘SRD Check’ om prijsopdrijving tegen te gaan
- DNA-vergadering verdaagd voor verder overleg wetsvoorstellen rechterlijke macht
- Minstens 600.000 extra aan lokale kip op de markt medio dit jaar
- EU-leiders wijzen militaire betrokkenheid in Straat van Hormuz af
- Vakbond OW MCP vraagt snelle ingreep van ministerie RO
- Zeventien dagen van escalatie in de VS-Israël-Iran oorlog
- Centrale banken heroverwegen renteverlagingen vrees voor nieuwe inflatie
- LVV traint beginners in pluimveehouderij om productie in Suriname te verhogen
- Wisselvallige start van de week met zon en lokale buien
- Paus richt zich rechtstreeks tot verantwoordelijken voor oorlog Midden-Oosten
- Column: De ziel die zich reinigt terwijl de wereld beweegt
- Gajadien positief over college van bestuur OM, maar kritisch op termijn pg